Реальність і міфи про діяльність державного підприємства «Документ»
Общество
Общество
Поделиться

15 Апреля 2016

Критика організації роботи ДП «Документ» присутня, а її конструктивний характер обов’язково використовується для вдосконалення роботи з обслуговування населення.
У Верховній Раді України на розгляді знаходиться законопроект № 3224, який вкрай необхідний, щоби запровадити паспорт громадянина України у формі ID-картки та створити принципово нову систему ідентифікації осіб на основі Єдиного державного демографічного реєстру (ЄДДР). Нормами цього законопроекту також передбачено надання ДП «Документ» та ЦНАП місцевих держадміністрацій та органів самоврядування статусу уповноважених суб’єктів ЄДДР.

Чи є державна необхідність використання потенціалу підприємства?

Відповідно до вимог статті 4 Закону України «Про захист персональних даних» ДП «Документ» уповноважене та здійснює електронну обробку персональних даних і для цієї мети власним коштом придбало понад 70 програмно-технічних комплексів, які є складовими засобів ЄДДР. Надання підприємству статусу уповноваженого суб’єкта дозволить в умовах бюджетного дефіциту та фінансової децентралізації системно спрямовувати його основні фінансові ресурси для нарощування технічних потужностей державного централізованого банку даних.

Не отримуючи жодного бюджетного фінансування, ДП «Документ» за останні два роки перерахувало до бюджетів різних рівнів понад 95 млн гривень, а отриманий прибуток спрямувало на створення 23 окремих Центрів обслуговування громадян «Паспортний сервіс» із сучасними інформаційними системами, європейськими приміщеннями та стандартами обслуговування.

Громадська організація «Європа без бар’єрів» у звіті за результатами проведеного у 2015 році моніторингу обслуговування громадян відзначила найвищі стандарти надання послуг у Центрах «Паспортний сервіс» міста Києва серед усіх досліджуваних об’єктів та найкращі показники за кількістю задоволених респондентів.

При цьому в рамках започаткованого реформування Державної міграційної служби та розмежування технологічного процесу прийому документів і прийняття рішень при наданні ДП «Документ» статусу уповноваженого суб’єкта ЄДДР без жодних бюджетних витрат Центри «Паспортний сервіс» можуть бути трансформовані в Центри прийому документів у суб’єктів звернення. Створений таким чином фронт-офіс повністю б нейтралізував будь-які корупційні ризики, адже клієнт, що звернувся по оформлення паспортних документів, не стикався б із посадовою особою, яка приймає рішення в Центрі обробки документів.

Характер роботи із суб’єктами звернення

ДМС України, як орган державної виконавчої влади, роботу з поліпшення організації надання адміністративних послуг здійснює з урахуванням наявної штатної чисельності державних службовців, на яких покладено різноманітні функції у сфері міграції, та в рамках недостатніх бюджетних призначень, встановлених законодавством на відповідний рік. Зусилля спрямовуються насамперед на запровадження в підрозділах ДМС електронної черги, запис на здачу документів через сайт ДМС та сервісне отримання електронної квитанції, інші електронні сервіси.

ДП «Документ», як суб’єкт господарювання, керується Господарським кодексом України та Законом України «Про ціни та ціноутворення» і має можливість за рахунок прибутку орендувати, облаштовувати та утримувати якісні приміщення, у тому числі з дитячими майданчиками, залучати необхідну кількість працівників для належного обслуговування людей, організовувати їхню роботу у ранковий, вечірній час і вихідні дні, купувати та використовувати надсучасну оргтехніку та обладнання.

Підприємство започаткувало виведення своїх працівників з територіальних підрозділів ДМС, яке завершиться у травні 2016 року, та розміщення їх у Центрах «Паспортний сервіс», де надає сервісні послуги лише на добровільних засадах, з попереднім повідомленням про їх оплату й тільки на підставі письмового звернення громадянина. Він може в одному місці отримати комплекс послуг – від оформлення заяв та їх передачі суб’єкту надання адміністративних послуг до можливостей проставлення апостилю, звернення до нотаріуса, отримання відповідної довідки, потрібної при оформленні віз або працевлаштуванні за кордоном тощо.

Чи потрібні такі послуги громадянам? Безумовно. Вони самі це підтверджують зростаючою динамікою попиту на їх отримання: у 2014 році було прийнято 205 тис. громадян, у 2015 році – 300 тис. громадян, а в першому кварталі 2016-го – вже понад 82 тис.

Понад 5 тисяч відвідувачів залишили письмові схвальні відгуки.

Критика організації роботи ДП «Документ» присутня, а її конструктивний характер обов’язково використовується для вдосконалення роботи з обслуговування населення. Але для деяких осіб критика стала другою професією. Спочатку вони заявляли, що людей примушують звертатися до Центрів «Паспортний сервіс», де є оптимальне зонування приміщень, електронна черга, максимальна автоматизація обслуговування, використання програмних рішень власної розробки, що дозволяє скоротити час прийому громадян на робочих станціях і збільшити їх пропускну спроможність у 2–2,5 рази, застосування повної відеофіксації процесу обслуговування, що виключає будь-які корупційні прояви.

Зрозумівши надуманість таких звинувачень, вони останнім часом перейшли до тиражування через ЗМІ іншої тези – діяльність ДП «Документ» противоправна, оскільки воно надає адміністративні послуги, що заборонено Законом України «Про адміністративні послуги».

Та чи так це?

Закидаючи підприємству надання адміністративних послуг, опоненти жодного разу не пояснили їх зміст та не згадали статтю 1 цього Закону, яка чітко визначає, що адмінпослуга – це результат здійснення суб’єктом надання адміністративних послуг владних повноважень, спрямованих на набуття, зміну чи припинення прав та/або обов’язків суб’єкта звернення відповідно до закону.

ДП «Документ» ніколи не мало і не має таких владних повноважень і не здійснює жодних дій, які законодавець визначає як надання адміністративних послуг.

При відсутності аргументації для спростування очевидного опоненти висувають чергове твердження: незважаючи на те що підприємство не розглядає по суті заяви про надання адміністративних послуг, не приймає відповідних рішень, не оформлює результат адміністративної послуги та не видає заявнику такого результату, сам прийом підприємством заяви від суб’єкта звернення для її передачі суб’єкту надання адміністративної послуги це нібито і є надання адміністративної послуги.

При такому довільному застосуванні норм законодавства і кожного працівника пошти, якій відповідно до статті 9 Закону України «Про адміністративні послуги» приймає з оплатою від суб’єктів звернення заяви на оформлення різноманітних адміністративних послуг для їх подальшого надсилання до конкретного суб’єкта надання адміністративних послуг, також можна визначити суб’єктом надання адміністративних послуг. Але це нонсенс.

Можливо, у майбутньому громадяни не звертатимуться до працівників пошти, фахівців ДП «Документ», адміністраторів центрів надання адміністративних послуг, а замовлятимуть послугу з оформлення паспортних документів по Інтернету з їх доставкою додому, як це вже робиться за кордоном. Але потрібно рахуватися з реаліями сьогодення. Центри «Паспортний сервіс» щоденно приймають в середньому понад півтори тисячі суб’єктів звернення, що залежно від регіону становить від 15 до 20 відсотків від загальної кількості громадян, які звертаються з міграційних питань. Це дозволяє не лише розширити мережу пунктів прийому документів, у тому числі для оформлення біометричних паспортів, розмежувати людські потоки та зменшити черги, а й в умовах скорочення працівників підрозділів міграційної служби суттєво зменшити функціональне навантаження на залишену чисельність держслужбовців.

ДП «Документ» не є органом державної влади і не реалізує жодних владних повноважень та делегованих йому функцій, які змінюють права та обов’язки суб’єктів звернення. Але будь-які наші дії, які, на думку громадянина є неправомірними та противоправними, можуть бути оскаржені в судах загальної юрисдикції. Проте ми тішимось, що таких випадків не було, а завдяки європейським стандартам обслуговування ми отримали підтримку людей і будемо збільшувати зусилля для збереження такої довіри. У найближчий час вивчимо можливість розширення асортименту сервісних послуг для задоволення потреб населення.

Генеральний директор ДП «Документ» Володимир Швачко Автор: Володимир Швачко
 Источник: http://security.ua
Вернуться в раздел
Материалы по теме:
Комментарии:
Вход на сайт:
Восстановление пароля
Вы не робот?
поменять
картинку
Введите свой адрес электронной почты или номер телефона, указанный при регистрации. Затем нажмите кнопку "Восстановить".
отмена
Подтверждение номера телефона
Мы отправили на ваш номер телефона СМС с кодом подтверждения. Пожалуйста, введите данный код в поле ниже и нажмите кнопку «Подтвердить»
Восстановление пароля
На ваш адрес электронной почты мы выслали код подтверждения, введите этот код в поле ниже, введите новый пароль, его подтверждение и нажмите кнопку «Установить пароль». Код подтверждения действителен в течение 10 мин.
На ваш номер телефона мы отправили SMS с кодом подтверждения, введите этот код в поле ниже, введите новый пароль, его подтверждение и нажмите кнопку «Установить пароль». Код подтверждения действителен в течение 10 мин.
отмена
Регистрация успешно завершена!

Данная страница будет
обновлена через 1 сек.

обновить страницу

Авторизация прошла успешно!

Данная страница будет
обновлена через 1 сек.

обновить страницу

Пароль успешно изменен!

Данная страница будет
обновлена через 1 сек.

обновить страницу

Неизвестная ошибка!

Произошла неизвестная ошибка.
Обновите страницу и попробуйте заново!

обновить страницу

 Авторизация  |  Регистрация